Obserwatorzy

niedziela, 24 stycznia 2016

Sernik amerykański

 
Melduję, że JESTEM, w jednym kawałku, wypoczęta, uśmiechnięta , zwarta i gotowa do pracy przy blogu i pracy w pracy. Wróciłam z nartingu :) Naładowałam sobie ładnie bateryjki , powdychałam górskie powietrze, pokosztowałam trochę podhalańskich kulinarnych smakołyków, ponawydurniałam się z dzieciakami, pośmiałam , w końcu nagadałam i wygadałam. Teraz jestem calusieńka dla Was :)

Żeby już nie bla bla bla tylko o mniamku mniamku zapraszam do wypróbowania sernika amerykańskiego. Czytając przepis na niego potem natomiast smakując i widząc efekt końcowy stwierdzam , że jest to sernik idealny!!!!!Konsystencja- idealna, wypieczony- idealnie, opadnięty- nigdy w życiu, smak- idealny. No w kategorii "serników upieczonych przez Szuszu"- ten jest bezkonkurencyjny!!!!!

Także porzućcie dotychczasowe zajęcia i dawajcie do kuchni - MARSZ do pieczenia.

 

Na spód:

150 g herbatników

75 g masła

 

Masa serowa:

3 białka

400 g twarożku śmietankowego

300 g kwaśnej śmietany

125 g cukru

40 g mąki ziemniaczanej

3 żółtka6 g skórki startej z cytryny

 

Cukier puder do posypania

 

Herbatniki wkładamy do miseczki i dokładnie rozgniatamy na drobne okruszki. Masło topimy w garnuszku ( lub mikrofalówce) i dodajemy do ciasteczkowych okruszków. Tak przygotowaną masę wykładamy ma formę o średnicy 26 cm wcześniej wyłożoną papierem do pieczenia. Chłodzimy a w międzyczasie zaczynamy przygotowywać masę serową.

Piekarnik rozgrzać ( z termoobiegiem) do 160 C. Białka ubić mikserem  na sztywną pianę. Twarożek, kwaśną śmietanę, cukier, mąkę ziemniaczaną, żółtka i skórkę cytrynową wkładamy do miski i ucieramy na gładką masę  niezbyt długo ponieważ nie chcemy za bardzo napowietrzyć sernika ( grozi późniejszym opadnięciem sernika).  Ostrożnie dodajemy ubitą pianę.

Masę wykładamy na schłodzony ciasteczkowy spód i równo rozsmarowujemy. Formę wstawiamy do piekarnika i pieczemy 30 minut. Po 30 minutach pieczenia wyjmujemy ciasto z piekarnika i pozostawiamy na kratce przez 10 minut. Następnie ponownie wstawiamy sernik do gorącego piekarnika. Pieczemy dalsze 20 minut w tej samej temperaturze. Upieczony sernik pozostawiamy na 20 minut w wyłączonym i uchylonym piekarniku, żeby trochę przestygł. Następnie wyjmujemy z formy i pozostawiamy do wystygnięcia.

Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem używając dowolnego szablonu.

 
Sernik amerykański I Sernik amerykański II Sernik amerykański III Sernik amerykański IV Sernik amerykański V
 
 
 
 
Sernik amerykański VI 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bajo- szerokości, całusków sto milionów dwa.....

 

Ojej zapominałabym dodać o bardzo istotnym fakcie- bardzo dziękuję pewnym kimś  :) dzięki którym mam tę książkę - inspiracja powyższego  przepisu. Uwierzcie- Szuszulka się odwdzięczy :):):)

 

środa, 13 stycznia 2016

Strucla serowa

 
Ojojojoj trochę mnie nie było, no bo jak już fejsbuczi wzywa to nawet jakby się nie chciało trzeba się zorganizować i stworzyć  ładnego pościka. Poprzednio obiecałam napisać kilka słów o postanowieniach noworocznych, nie ukrywam kilka mam, na których osiągnięciu trochę mi zależy.

Numero uno:

Po prostu przeżyć ten rok :)

Numero duo:

Znaleźć tyle siły i motywacji żeby w maju przebiec półmaraton - ( jest to bardzo realne ale do maja jeszcze trochę czasu , a nie wiadomo co szykuje przeznaczenie)

Numero tre:

Być szczęśliwą i czerpać maksimum  z życia

Numer quattro:

Unikać toksycznych i nieszczerych ludzi

Numero cinque:

Mówić to co się myśli ( nie pomylić z tym co ślina na język przyniesie :))

 

Zapowiada się soczyście i ciekawie. Mam całe 352 dni na dążenie do celu- oprócz majowego numero duo, zatem działam kochani, działam.

Zacznę od prostych ale miłych rzeczy, przedstawiam Wam pannę struclę serową, o której upieczenie pokusiłam się po raz pierwszy i chyba nie ostatni.

Także między treningami , pracą, zajmowaniem się dziećmi, sprzątaniem, zakupami,odrabianiem lekcji i planowaniem przewertowałam księgi moje z przepisami i znalazłam bardzo ciekawy przepis.

 

Potrzebujecie:

 

Ciasto:

 

500 g mąki

40 g świeżych drożdży

100 g cukru

8 g cukru waniliowego

ok. 85 ml mleka

1 jajko

200 g masła

 

Drożdże ucieramy z cukrami i łączymy z lekko podgrzanym mlekiem. Mąkę wsypujemy do miski i wlewamy drożdżowy rozczyn ( nie mieszamy). Odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Po 20 minut gdy rozczyn wyrośnie stopniowo dodajemy jajko, 200 g stopionego i przestudzonego masła. Ciasto dokładnie wyrabiamy i ponownie odstawiamy do wyrośnięcia ( jeśli będzie potrzeba należy dodać mleko).

 

Masa serowa:

100 g cukru

8 g cukru waniliowego

600 g twarogu

opakowanie budyniu waniliowego

2 jajka

 

1 całe  jajko i 1 żółtko ucieramy z cukrami. Dodajemy twaróg oraz budyń w proszku. Masę należy chłodzić w międzyczasie wyrastania ciasta drożdżowego.

Wyrośnięte już ciasto ponownie zagniatamy, po czym rozwałkowujemy na wielkość prostokąta. Na środku ciasta rozsmarowujemy masę serową. Ciasto zwijamy w struclę , podwijając końce. Wierzch ciasta  posmarować należy pozostałym białkiem. Struclę pieczemy w 170 C przez 50-55 minut. 

Można połasić się o dodatkowe posypanie ciasta posiekanymi orzechami włoskimi lub migdałami. Ja ją intensywnie polukrowałam.


 
strucla serowa I strucla serowa II strucla serowa III
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

Spokojnej końcówki dnia,życzę :)

Wielkie jupieeeeeeee bo u nas niedługo ferie , a śniegu napadało!!!!!!!!!!!!!!!!z czego cieszą się najmłodsi. Ale tak po cichu i między nami to ja jestem przeszczęśliwa iż jak wychodzę z domu to jest biało, bialuśko ( taka mała uwaga- pomijam chodniki po których próbowałam wczoraj pobiegać, masakra!!!)

 

niedziela, 3 stycznia 2016

Kakaowa rolada z kremem mascarpone

 
Witam w Nowym Roku 2016!!

Jest mi ogromnie miło że udało się przetrwać ten tam jak mu było 2015! Źle nie było- chociaż końcówka mogłaby być lepsza , ale co nas nie zabije to nas wzmocni dlatego trzeba zacisnąć małe co nieco i głowa do góry!!Mamy cały 2016 żeby się wykazać.

Kochani nie udało mi się Wam złożyć życzeń na przełomie 2015/2016 dlatego czynię to teraz. Życzę Wam przede wszystkim:

 

Spełnienia marzeń,

Żebyście zawsze te marzenia mieli -w końcu trzeba coś spełniać :)

Żebyście mieli pasję, które możecie realizować

Żebyście byli uśmiechnięci

Cali i zdrowi

I chwytali każdą chwilę z życia , bo warto....

 

A ja sobie dodatkowo życzę żeby ten oto piękny, śliczny , fioletowy kalendarz zapełnił się zamówieniami :) A co!!!!

Mikołaj się bardzo w tym roku postarał, więc jeśli to Mikołaju z Laponii czytasz to jeszcze raz DZIĘKUJĘ :):)

kalendarz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
No to tyle,  teraz może przejdziemy do konkretów, a dziś konkretem jest kakaowa rolada z kremem mascarpone. Nic prostszego, uwierzcie.

 

Potrzebujecie na biszkopt:

 

4 jajka

100 g cukru

100 g mąki pszennej

3/4 łyżeczki proszku do pieczenia

4 łyżki kakao

16 g cukru waniliowego

 

Białka ubijamy na sztywną pianę, pod koniec wsypywać partiami cukier oraz cukier waniliowy. Cały czas ubijamy. Następnie nadal ubijając dodajemy po żółtku.  Do tak przygotowanej masy delikatnie wsypałam mąkę, proszek do pieczenia i kakao. Wymieszałam bardzo powoli by piana nie opadła.Przed upieczeniem przygotujcie sobie ręczniczek kuchenny, lekko posypany cukrem pudrem. Na płaską formę o wymiarach 28 x 42 cm wyłożoną  papierem do pieczenia wylewamy masę kakaową.


Ciasto pieczemy około 12 - 15 minut w temperaturze 180ºC. Natychmiast po upieczeniu przekładamy ciasto na wcześniej przygotowany  ręcznik papierem do góry. Zgrabnym ruchem zrywamy powoli papier, a roladę z ręczniczkiem zwijamy wzdłuż dłuższego boku. Tak przygotowaną pozostawiamy do ostudzenia.


Masa:

 

100 g białej czekolady

250 g mascarpone

duża pomarańcza

 

Skórkę z uprzednio umytej pomarańczy ścieramy a obrany owoc dzielimy na cząstki. Następnie topimy białą czekoladę w kąpieli wodnej. Czekamy aż się wystudzi i powoli miksujemy z mascarpone, na samym końcu dodając startą skórkę z pomarańczy. Przygotowanym kremem smarujemy ówcześniej rozwiniętą i wystudzoną roladę. Na wierzchu kremu układamy kawałki pomarańczy. Ponownie zawijamy i chłodzimy.

 

Polewa:

cukier puder

śmietanka 30%

 

Cukier puder po prostu łączymy ze śmietanką i  takim sposobem powstanie Wam idealnie bialuśki lukier. Proporcje sami musicie sobie określić w zależności od tego  czy chcecie mieć rzadszą czy gęściejszą polewę.

 

Niestety nie posłuchałam się idealnie przepisu i ciasto wylałam na mniejszą blaszkę niż powinnam czego efektem jest " nieco " przygrubawe ciasto. No kurcze nie zawsze musi być idealnie, nieprawdaż??

 
Kakaowa rolada z mascarpone III  Kakaowa rolada z mascarpone IIKakaowa rolada z mascarpone I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Postanowienia Noworoczne pozostawiam na kolejny wpis- będzie ciekawie:)

 

Całuję cieplutko, bo w końcu u nas się zimna obudziła.

 

Ciasto kokosowe na wafelku

A bo ja czekam na śnieg i czekam w tym oknie i dlatego mnie tu nie ma :):):) :lol: . Śniegu oczywiście nie ma, o wpisach nie wspomnę i stoję...